Danas je u Kulturno informativnom centru Gospić održano predavanje o mogućnostima financiranja zapošljavanja i samozapošljavanja. Predavanje je organizirano u sklopu projekta „Ruralni animatori“ s ciljem prezentacije pravnih oblika za poslovne poduhvate u RH, Mjera poticanja zapošljavanja i samozapošljavanja HZZ-a te dostupnih financijskih instrumenata za započinjanje i/ili razvoj vlastitog poslovanja. Održali su ga predstavnici LAG-a LIKA, Obrtničke komore Ličko-senjske županije, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje PU Gospić te Razvojne agencije Ličko-senjske županije (LIRA-a).
Sudionike je uvodno pozdravila voditeljica projekta, gđa Petra Aničić (Viši stručni suradnik za pripremu i provedbu projekata, LAG LIKA). Predstavila je dosadašnji rad LAG-a LIKA te projekt Ruralni animatori. Naglasila je kako je projekt osmišljen s ciljem edukacije studenata Veleučilišta Nikola Tesla u Gospiću te nezaposlenih, prijavljenih u evidenciju HZZ PU Gospić, na način da im se kroz set radionica i predavanja pruži znanje potrebno za pripremu natječajne dokumentacije i apliciranje na mjere Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020. (PRR). Naime, uočeno je da na području LAG-a LIKA nedostaju takva specifična znanja, te da postoji izniman interes sa strane potencijalnih prijavitelja na mjere PRR-a za angažiranjem osoba koje posjeduju navedena specifična znanja. Provedbom projekta nastojalo se doprinijeti zapošljivosti ciljne skupine, da li kroz zapošljavanje u postojećim poslovnim subjektima ili samozapošljavanjem.
Gđa. Ankica Šubarić (Obrtnička komora Ličko-senjske županije) predstavila je tipove pravnih subjekata koji mogu poslužiti ukoliko se želi formalizirati određeni poslovni poduhvat. Posebno se zadržala na karakteristikama otvaranja obrta, d.o.o.-a i jd.o.o.-a, potrebnoj dokumentaciji, troškovima registracije, i kasnijeg poslovanja.
Gđa. Valentina Pavelić (Hrvatski zavod za zapošljavanje Gospić) pojasnila je mjere Aktivne politike zapošljavanja HZZ-a, naglašavajući pritom mjere koje su prikladne za sudionike, poput Potpore za samozapošljavanje. Cilj te mjere je financijska podrška nezaposlenim osobama koje odluče pokrenuti vlastiti posao, a moguće je ostvariti od 55.000,00 kn do 275.000,00 kn ovisno o tipu poslovnog subjekta te broju osoba koje se udružuju u poslovni poduhvat.
Predavanje je završeno izlaganjem gđe. Marije Naglić (Razvojna agencija Ličko-senjske županije – LIRA) koja je predstavila mogućnosti korištenja bespovratnih potpora i kredita za poduzetnike početnike. Kada govorimo o bespovratnim potporama, osim mjera Aktivne politike HZZ-a postoji mogućnost korištenja malih potpora unutar projekta Lokalno partnerstvo za zapošljavanje koje će provoditi LIRA s partnerima (HGK, HOK, HZZ). Hrvatska agencija za malo i srednje gospodarstvo (HAMAG) i Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR) nude mogućnost kreditiranja za malo i srednje poduzetništvo sa subvencioniranim kamatnim stopama i počekom, te su također potencijalan izvor sredstava za poduzetnike početnike.
Svi predavači naglasili su kako su na raspolaganju za daljnja pitanja i pomoć u svojoj domeni rada.
Po završetku predavanja održana je i svečana dodjela Potvrda o sudjelovanju sudionicima projekta Ruralni animatori. Kroz prethodne edukacije (Mogućnosti financiranja iz nacionalnih i EU fondova, Program ruralnog razvoja RH 2014. – 2020., Prijava korisnika na podmjeru 6.3., Porezni aspekt poljoprivrednih gospodarstava, Razvoj socijalnih vještina i Mogućnosti financiranja zapošljavanja i samozapošljavanja) prošlo je ukupno 67 sudionika (od planiranih 60).
Projekt Ruralni animatori sufinanciran je sredstvima koja su osigurana kroz HBOR-ov natječaj „I ja želim posao“ i Podmjeru 19.4. Programa ruralnog razvoja RH. Partneri na projektu su LAG LIKA, veleučilište Nikola Tesla Gospić i Hrvatski zavod za zapošljavanje Gospić.
Prezentacije sa Predavanja o mogućnostima financiranja zapošljavanja i samozapošljavanja možete preuzeti OVDJE